:
ابراهیم خان ظهیرالدوله از سال 1218 تا 1240 ه.ق و در دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار، حاکم کرمان بود. وی در دوران فرمانروایی خود مبادرت به ایجاد یکسری بناهای بسیار ارزشمند در مرکز شهر و جنب مجموعه گنجعلی خان نمود که امروزه این بناها یکی از چند مجموعه تاریخی کرمان محسوب می گردد.
 

قسمت های مختلف این مجموعه شامل مدرسه، حمام، آب انبار و خلوت با خانه مدرس است.
 

 

 1. بازار ابراهیم یا بازار زرگری ( قیصریه ابراهیم خان): این بازار در انتهای بازار گنجعلی خان قرار گرفته و به قیصریه معروف است. از ویژگی های بازار فوق فضاهای بسیار باز و ارتفاع متناسب و همچنین داشتن عناصر دفاعی قوی نظیر درهای محکم چوبی است.

 

 1. مدرسه ابراهیم خان: این مدرسه متعلق به فرقه شیخیه بوده و پلان ان مستطیل شکل با حجره هایی در اطراف می باشد. تاریخ کاشیکاری این مدرسه و بنای آن 1230 ه. ق است. در این مدرسه یکی از رفیع ترین و زیباترین بادگیرهای کرمان خودنمایی می کند.

 

 1. حمام ابراهیم خان: این حمام یکی از حمام های قدیمی و سنتی کرمان محسوب می شود که دروسط بازار ابراهیم خان قرار گرفته و از تاریخ 1231 ه.ق تاکنون مشغول بکار می باشد.

 

 1. آب انبار ابراهیم خان: این آب انباردر سمت راست سردر ورودی مدرسه ابراهیم خان و در وسط بازار واقع شده است که به وسیله کاشیکاری خشتی مزین شده است.

 

 1. خلوت یا خانه مدرس: خلوت با خانه مدرس ساختمانی است دو طبقه با بادگیر رفیع و چهار طرفه که ساختمان آن در تاریخ 1298 ه.ق اتمام یافته است. از ویژگی های این خانه سبک معماری، تزئینات کاشیکاری و درهای ارسی آن می باشد.

مجموعه وکیل:
محمد اسماعیل خان وکیل الملک حاکم کرمان در سال 1282 ه.ق و پسرش مرتضی قلی خان وکیل الملک ثانی مجموعه ای بزرگ شامل بازار، حمام، کاروانسرا و مسجد را بنا نمودند که امروزه نیز به نام وکیل شناخته می شود. این مجموعه در انتهای بازار اختیاری واقع شده است.
 

 

 1. بازار وکیل: بازار وکیل آخرین بخش سرپوشیده بازار شرقیغربی کرمان است. که یکی از بازارهای بسیار جالب و دیدنی کرمان با معماری عصر قاجاریه محسوب می گردد. بخش اصلی بازار حدود 600 متر طول دارد و 260 باب مغازه را در خود جای داده است.

 

 1. حمام وکیل: اولین بخش از مجموعه وکیل حمام یا چایخانه سنتی وکیل است که در سال 1280 ه.ق به شکل بسیار جالب و با اسلوب مهندسی عصر قاجاریه بنا گردیده است. در حال حاضر کارکرد حمام تغییر کرده و تبدیل به چایخانه سنتی شده است.

 

 1. کاروانسرای وکیل: این کاروانسرا در سمت چپ بازار وکیل واقع شده و بزرگترین کاروانسرای کرمان محسوب می گردد. این کاروانسرا دست محمد اسماعیل خان وکیل الملک والی کرمان پایه ریزی شده و در سال 1287 ه.ق به دست مرتضی قلی خان وکیل الملک ثانی به اتمام رسید.

 

 1. مسجد وکیل: این مسجد که درب ورودی آن در گوشه قیصریه اول واقع شده به سبک معماری عصر قاجاریه ساخته و با آجر و گچ تزئین شده است. این مسجد در حال حاضر فعال بوده و در بیشتر ایام، مراسم مذهبی در ان برگزار می شود.

مجموعه حاج آقا علی:
این مجموعه در شمال شرقی مجموعه گنجعلی خان توسط حاج آقا علی مشهور به زعیم ادر اواخر قرن سیزدهم و حدود سال 1299 ه.ق ساخته شده است. این مجموعه مشتمل بر بازار، کاروانسرا و مسجد  می باشد.
 

 

 1. بازار حاج آقا علی ( رفسنجانی): این بازار از انتهای بازار کفاشها آغاز شده و به خیابان شریعتی روبروی بازار عزیز خاتمه می یابد.

 

 1. کاروانسرای حاج آقا علی: این کاروانسرا روبروی مسجد چهل ستون و نبش خیابان شریعتی قرار دارد که بیش از 80 درصد حجره های آن مخروبه گردیده و باقی به صورت انباری مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 1. مسجد حاج آقا علی ( مسجد چهل ستون): این مجسد متعلق به فرقه شیخیه بوده و در نبش خیابان شریعتی قرار گرفته است. مسجد به وسیله حاج آقا علی رفسنجانی در سنه 1286 ه.ق بنا گردیده است. این مسجد به تقلید از مسجد وکیل شیراز از چهل ستون سنگی یکپارچه تشکیل شده و بخشهای جدیدی نیز به آن الحاق گردیده است.

 

 1. گنبد مشتاقیه: مشتاقیه که به سه گنبد نیز شهرت دارد، در شرق فلکه مشتاقیه شهر کرمان قرار گرفته است. این مجموعه از دوران قاجار باقی مانده است. سه گنبد مزبور بر روی سه مقبره به نامهای مشتاق علیشاه، شیخ اسماعیل و کوثر علیشاه بنا گردیده است. مشتاق علیشاه از صوفیان قرن 13 هجری بوده که در اواخر 1206 ه.ق سنگسار شد و گویند که جرم وی این بوده که قرآن را با نوای سه تار می خوانده است. گنبدی که بر مزار مشتاق قرار دارد، در سال 1260 ه.ق بنا گردیده است

 

بیمارستان نوریه: این بیمارستان مربوط به اواخر دوره قاجار، اوایل دوره پهلوی است. که در انتهای خیابان زریسف کرمان قرار گرفته است و نخستین بیمارستان بومی و محلی این شهر محسوب می گردد که در آبانماه سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. بانی و واقف این بنا نورا… ملقب به ظهیر الممالک، نوه ابراهیم خان  ظهیر الممالک است که مدتی از سال 1218 تا 1240 حاکم کرمان و منشا خدمات و آبادانی زیادی بوده است. وی اندیشه ساخت بیمارستان رابا وقف املاک و دارایی خود مشتمل بر مزارع بیاض، کبوتر خان، کریم آباد، گناآباد، باغ زریسف، خانه جنب آن و… تحقق بخشید.