بازار کرمان:
بازار سراسر کرمان از میدان ارگ شروع می شود در جهت شرقیغربی به میدان مشتاقیه ختم می شود. بازارهای آن از غرب به شرق عبارتند از:
 

 

 1. بازار میدان ارگ

 

 1. بازار ارگ ( بازار نقاره خانه و سراجی)

 

 1. چهار سوق گنجعلی خان

 

 1. بازار گنجعلی خان

 

 1. بازار اختیاری

 

 1. بازار سرداری

 

 1. بازار وکیل

 

 1. بازار قدمگاه

 

 1. بازار عطاری

 

 1. بازار مظفری

بازار کرمان یکی از طولانی ترین راسته بازارهای ایران است که طول آن از میدان ارگ تا خیابان میرزا رضای کرمانی حدود 1200 متر می باشد عرض بازار بین 5/4 تا 5/6 متر متغیر بوده و مساحت متوسط مغازه های آن 10 تا 15 متر می باشد.
 

 1. بازار میدان ارگ: این بخش از بازار که غربی ترین قسمت آن محسوب میشود به شکل مستطیل دور تادور محوطه پارک توحید را فرا گرفته و حدود 140 باب مغازه در این محدوده به چشم می خورد.

 

 1. بازار ارگ: اولین بخش از بازارهای شرقیغربی کرمان، بازار ارگ می باشد که از میدان ارگ شروع و به چهار سوق گنجعلی خان ختم می شود. این بازار به دو بخش فرعی تر به نامهای بازار نقاره خانه و بازار سراجی تقسیم می شود.

 

 1. کارونسرای چهار سوق: این کاروانسرا در انتهای بازار سراجی و قبل از چهار سوق گنجعلی خان واقع شده است. کاروانسرای چهار سوق دو در ورودی دارد که یکی به بازار سراجی و دیگری به بازار قلعه باز می شود. این کاروانسرا دو طبقه بوده و قدمت آن به قرن نهم هجری می رسد.

مجموعه گنجعلی خان:
گنجعلی خان حاکم معروف کرمان در عهد شاه عباس در کرمان دست به یکسری اصلاحات اساسی زد و مجموعه ای از ابنیه مهم بنا نهاد که در آن روزگار مهمترین مراکز تجاری و رفاهی شهر کرمان محسوب می شد.
 

مجموعه گنجعلیخان مشتمل بر میدان، مدرسه، کاروانسرا، حمام، آب انبار، ضرابخانه، مسجد، بازار و چهار سوق می باشد. به دلیل آنکه تاریخ فرمانروایی گنجعلیخان از سال 1005 تا 1034 ه.ق و به مدت 29 سال می باشد. لذا ساختمان این بناها نیز متعلق به این دوران است.
 

 

 1. چهار سوق گنجعلی خان: محل تقاطع دو راسته بازاررا چهار سوق می گویند. به دلیل برخورد دو راسته بازار شمالیجنوبی و شرقیغربی در محل چهار سوق گنجعلی خان در گذشته این امکان مهمترین و شلوغ ترین نقطه شهر و به بیان دیگر نقش چهار راه اصلی شهر را ایفا می نمود. نمای داخلی این چهار سوق با گچبری های  جالب و نقاشی های زیبای عصر صفوی، که چهره شهروندان آن دوره را به تصویر کشیده، تزیین شده است.

 

 1. بازار گنجعلی خان: این بازار حد فاصل بین چهار سوق و بازار اختیاری است که سبک بسیار جالبی را از عصر صفوی به یادگار گذشته است. در بخش جنوبی آن میدان گنجعلیخان و در سمت راست آن حمام تاریخی و زیبای گنجعلی خان قرار گرفته است.

 

 1. میدان گنجعلی خان: این میدان مانند میدان نقش جهان اصفهان و میدان میرچخماق یزد باعث به ثمر رسیدن عناصر مختلف شهری در اطراف خود شده است. در سه ضلع این میدان بازار و در یک ضلع آن مدرسه گنجعلی خان قراردارد. این میدان از نظر موقعیت، در مرکز فیزیکی شهر قدیم کرمان واقع شده است. طول میدان حدود 100 متر و عرض آن 54 متر می باشد. مساحت ان نیز 5346 متر مربع است.

 

 1. حمام گنجعلیخان: این حمام به طول 46 و عرض 30 متر بوده و مساحت آن 1380 متر مربع می باشد. حمام شامل دو بخش کلی رختکن و گرمخانه است. با توجه به تقسیمات دوره صفویه رختکن حمام به 6 غرفه تقسیم شده که هر غرفه مخصوص یک طبقه بوده است. در حال حاضر در هر غرفه یک یا دو مجسمه از چهره شهروندان هر یک از طبقات یاد شده به نمایش گذاشته شده است.

 

 1. مدرسه گنجعلی خان : این بنا که در ضلع شرقی میدان گنجعلی خان واقع شده، مطابق شواهد تاریخی گویا روزگاری مدرسه بوده و بعدها به کارونسرا تبدیل شده است. در کتیبه سردر این بنا تاریخ 1007 ه. ق مطابق با 1598 م یعنی بیش از 410 سال قبل را که بر روی کاشی ها نقش بسته می توان دید. سازنده بنا معمار، محمد سلطانی یزدی بوده است. ابعاد مدرسه 5/31*23 متر و مساحت آن 724 متر مربع می باشد.

 

 1. مسجد گنجعلی خان: این مسجد در گوشه شمال شرقی میدان گنجعلی خان و همجوار با مدرسه واقع شده است. ابعاد آن 25/5*5 متر و مساحت آن 5/27 مترمربع می باشد. این بنا در واقع موزه کوچکی از هنرهای تزئینی اسلامی، نظیر کاشیکاری، گچبری و خطاطی است که به سبک زیبایی آراسته شده و تاریخ بنای آن مربوط به 1007 ه.ق است.

 

 1. موزه ضرابخانه: در ضلع شمالی میدان، داخل بازار مسگری شمالی و روبرو حمام گنجعلی خان موزه ضرابخانه، واقع شده است. در زمان گذشته در این ضرابخانه مسکوکات طلا و نقره دولتی را ضرب می زدند. نمای داخلی موزه به شکل 8 ضعلی است و مشتمل بر یک طاق، 4 ایوان،4 غرفه در چهار گوشه موزه می باشد.

 

 1. آب انبار علیمردان خان: آب انبار تاریخی علیمردان خان ( پسر گنجعلی خان) در ضلع غربی، داخل بازار مسگری غربی و روبروی مدرسه گنجعلی خان واقع شده است. بر طبق کتیبه، تاریخ بنای مذکور 1209 ه. ق است. ابعاد آن 5/19*10 متر و ارتفاع آن 9 متر می باشد. حجم آن معادل 25/2018 متر مکعب و ظرفیت آن 2 میلیون لیتر آب است.

 

 1. مدرسه شفیعیه: بازار اختیاری چهارمین قسمت بازار کرمان می باشد که از انتهای بازارجنوبی گنجعلی خان شروع و تا اول بازار وکیل امتداد می یابد. مدرسه شفیعیه نیز جز عناصر کالبدی این بازار محسوب شده و در سمت راست آن واقع گردیده که به دست میرزا محمد شفیع از احفار گنجعلی خان ساخته شده است. این مدرسه موقوفه امام رضا(ع) می باشد و تاریخ وقف آن 1102 ه.ق/1691 میلادی است.

 

 1. سرای گلشن: این سرا به دستور گنجعلی خان در سمت چپ بازار اختیاری و غرب مدرسه گنجعلی خان ساخته شده است. این کارونسرا دو طبقه بوده که در طبقه اول آن 50 باب حجره و در طبقه دوم آن 37 باب حجره قرار گرفته است.