:
 

شهر کرمان دارای 10 واحد بیمارستان است که مجموعا 77 درصد از بیمارستان های کل استان را به خود اختصاص داده است. از این تعداد 6 واحددولتی و عمومی، 2 واحد خصوصی یک واحد مخصوص ارتش و یک واحد نیز تحت کنترل و سرپرستی سازمان تامین اجتماعی است.
 

بخشهای مختلف این بیمارستان ها شامل داخلی، زنان، ارتوپدی، جراحی عمومی، اورژانس، مغز و اعصاب ، آیسییو، اطفال، پوست، گوش و حلق و بینی، اورولوژی، قلب، چشم و سوختگی است.
 

همچنین در این شهر 9 مرکزبهداشتی و درمانی، 172 مطب عمومی، 226 مطب خصوصی، 11آزمایشگاه خصوصی، 10 آزمایشگاه دولتی، 47 واحد داروخانه شخصی، 4 واحد داروخانه شبانه روزی و 12 رادیولوژی وجود دارد.
 

امکانات و تاسیسات:
 

در دی ماه 1370 شرکت مهندسی آب و فاضلاب در استان کرمان تاسیس شد که مسئولیت تامین آب شرب و دفع فاضلاب های شهرهای استان رابر عهده دارد.
 

آب آشامیدنی اهالی شهر کرمان از 53 حلقه چاه عمیق با آبدهی 1853 لیتر در ثانیه و 2 رشته قنات به آبدهی متوسط 100 لیتر در ثانیه تامین می شود. همچنین در این شهر 4 واحد تصفیه خانه مجهز به دستگاه کلر زنی موجود می باشد. دفع آبهای سطحی و فاضلاب نیز به صورت چاهی انجام می گیرد. شهر کرمان ازامکانات برق سراسری، مخابرات، و پست برخوردار می باشد. مساحت کل فضای سبز در سطح شهر حدود 4186460 متر مربع است و همچنین تعداد 4 پارک جهت استفاده از عموم در شهر مورد استفاده قرار می گیرد.
 

از امکانات دیگر شهر کرمان می توان 2 قطعه قبرستان، 14 واحد کشتارگاه، میادین میوه و تره بار، 7 جایگاه پخش فرآورده های نفتی و سازمان آتش نشانی را نام برد.
 

امکانات ورزشی موجود در شهر کرمان شامل 7 استادیوم ورزشی، یک استخر شنای سرپوشیده،8 سالن ورزشی، 6 واحد زورخانه، 20 واحد باشگاه ورزشی، 27 قطعه زمین والیبال، یک قطعه زمین هندبال، 10 قطعه زمین بستکتبال، 5 قطعه زمین فوتبال چمنی، 20 قطعه زمین فوتبال خاکی، 4 قطعه زمین تنیس و یک زمین سوارکاری می باشد.
 

از امکانات فرهنگی شهر کرمان می توان به 8 واحد موزه، 6 واحد سیما، 5 واحد کتابخانه و 11 واحد کانون فرهنگی مستقر در مساجد اشاره نمود.
 

مردم شهر کرمان از برنامه های شبکه 1،2،3 و 4 سیمای جمهوری اسلامی نیز برخوردارند.
 

در این شهر25 نشریه محلی فعالیت می نماید و  تعداد 29 واحد چاپخانه فعال نیز وجود دارد.
 

امکانات اقامتی شهرشامل 6 واحد هتل و یک واحد مهمانخانه می باشد.
 

کرمان دارای 65 نوع صنف از اصناف مختلف می باشد که به تعداد 12487 واحد در سطح شهر پراکنده شده اند.
 

ادارات و دوایر دولتی:
 

شهر کرمان مرکز استان کرمان دارای مرکزیت اقتصادی، اداری، سیاسی و فرهنگی در سطح استان و حتی در منطقه جنوب شرق کشور می باشد و به طبع آن تراکم و تمرکز ادارات و تشکیلات دولتی در آن بالاست.
 

لذا در این قسمت فقط  به تعداد ادارات، نهادها، سازمانها وارگان های موجود در شهر اشاره می شود.
 

کرمان علاوه بر داشتن استانداری، فرمانداری، بخشداری، شهرداری و دفتر امام جمعه داریا 34 واحد اداره کل و ادارات مختلف، 16 شرکت، 5 واحد از بنیادها و نهادها، 14 واحد مجامع و موسسات مختلف، 12 بانک  و 15 مرکز نظامی و انتظامی است.