آثار و ابنیه تاریخی و مذهبی
 

شهرستان رفسنجان با قدمت هزاران ساله خود، در جای جایش نشانه هایی از یادمان های گذشته و دیرینه نهفته دارد. هنوز آثاری از خرابه های شهرهای باستانی رودان، اناس و آبان در مناطقی که اکنون شهرهای جدیدی رفسنجان و انار بنا شده اند. دیده می شود.
 

در کاوشهای باستان شناسان در منطقه رفسنجان و در مجاورت خرابه های قلعه ای بسیار قدیمی واقع در حومه روستاهای عباس آباد و نوق علیا، آثار قبرستانی مربوط به دوران قبل از ظهور دین زرتشت کشف گردیده که در آن کلیه مقابر رو به خورشید بنا شده است.
 

طبق اعلام سازمان میراث فرهنگی استان کرمان در سطح شهرستان رفسنجان 34 اثر جز آثار باستانی شناسائی شده اند.
 

 

 1. مجموعه حاج آقا علی در روستای قاسم آباد

 

 1. یخدان در روستای عباس آباد

 

 1. حمام قریشی در شهر رفسنجان

 

 1. آب انبار مرادی در شهرستان رفسنجان

 

 1. مدرسه علمیه در روستای تاج آباد

 

 1. برج فردوسیه در شهر رفسنجان

 

 1. آب انبار در روستای بهرمان نوق

 

 1. حمام بازار قلعه در شهر رفسنجان

 

 1. تپه مغوئیه در شهر رفسنجان

 

 1. کاروانسرای بی بی حیات

 

 1. کاروانسرای گود احمد

 

 1. کاروانسرای کبوتر خان

 

 1. آب انبار کبوتر خان

 

 1. کاروانسرا انار

 

 1. قلعه انار

 

 1. امامزاده محمد صالح انار

 

 1. کاروانسرای بیاض

 

 1. کاروانسرای کشکوئیه

 

 1. آب انبار کشکوئیه

 

 1. کاروانسرای شمس

 

 1. قلعه واریز

 

 1. یخدان کبوتر خان

 

 1. قلعه حاج ملکی در تاج آباد کهنه

 

 1. بازار شهر رفسنجان

 

 1. حمام قدیم حوم الدین

 

 1. قلعه خنامان

 

 1. یخدان انار

 

 1. قلعه بیاض

 

 1. بازارچه سه قریه در روستای سه قریه

 

 1. حمام سه قریه در روستای سه قریه

 

 1. مقبره شاه چهل تن در خنامان

 

 1. قلعه دختر خنامان
  امکانات آموزشی:
  امکانات آموزشی شهرستان رفسنجان در سال تحصیلی 76-1375 شامل 300 مدرسه ابتدایی، 138 مدرسه راهنمایی، 50 دبیرستان و مدرسه آموزشی کودکان استثنایی بوده است.
   

  مراکز آموزش عالی شهرستان رفسنجان نیز شامل چهار دانشگاه، علوم پزشکی، پیام نور، آزاد اسلامی و ولی عصر (عج) است، که دانشگاه  آزاد اسلامی در رشته های حقوق قضایی و مدیریت دولتی و دانشگاه ولی عصر (عج) نیز در رشته های ریاضی و مهندسی گیاه پزشکی دانشجو می پذیرند.
   

  امکانات بهداشتی و درمانی:
   

  امکانات بهداشتی و درمانی شهرستان رفسنجان در سال 1375 شامل 5 بیمارستان، 13 مرکز بهداشتی و درمانی، 137 خانه بهداشت، 12 درمانگاه، پلی کلینیک، مرکز اورژانس،5 آزمایشگاه، سونوگرافی،سی تی اسکن، 5 رادیولوژی، 2 زایشگاه، 91 مطب و 23 داروخانه بوده است.
   

  امکانات و تاسیسات:
   

  از امکانات موجود در شهرستان رفسنجان به موارد ذیل اشاره می شود:
   

  از جمله منابع تامین آب شهرستان یک مخزن 3000 متر مکعبی بتونی زمینی، یک مخزن250 متر مکعبی بتونی هوایی و دو مخزن 10000 متر مکعبی بتونی زمینی است.
   

  از دیگر امکانات موجود در شهرستان به موارد ذیل اشاره می شود:
   

  18 شرکت تعاونی روستایی، 14 مرکز مخابرات، 43 زمین فوتبال خاکی و 3 زمین فوتبال چمن، 6 مرکز فرهنگی و هنری وابسته به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، 2 سینما، 2 پیست دو و میدانی، 31 پارک، 4 کتابخانه عمومی، 2 چاپخانه و انتشاراتی، 4 سالن سرپوشیده ورزشی
   

  جغرافیای اقتصادی:
   

  محصولات زراعی در سطح شهرستان رفسنجان در کوهپایه ها و دره ها کشت می شود. این محصولات شامل گندم، جو، حبوبات، سیب زمینی و درختان مثمر مانند گیلاس، هلو، آلبالو، گردو و بادام بوده که سطح زیر کشت آنها ناچیز است. در دشتها نیز به علت کمی بارندگی سطح زیر کشت گندم، جو کم بوده و عمده محصولی که در این قسمتها به عمل می آید پسته است که سطح وسیعی از دشتها در بر گرفته است. در سال زراعی 1374 در کل شهرستان رفسنجان 85/93728 هکتار زمین زیر کشت بوده که از این مساحت 92284 هکتار جز باغات و 85/1444 هکتار جز زمین های زراعتی به شمار می رفته است.
   

  در میان محصولات باغی پسته بیشترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده اند که از کل زمین های زراعتی، 75 درصد زیر کشت این محصولات است.
   

  برخلاف باغداری که اهمیت زیادی در اقتصادی شهرستان دارد، دامپروری اهمیت چندانی نداشته، براساس آمارهای موجود در سال 1371 گوسفند، بز و گاو در محدوده این شهرستان به ترتیب 2/7، 4 و 9/6 درصد کل دامهای سطح استان کرمان راتشکیل می داده است.
   

  براساس آمار سال 1375، تعداد 221 واحد پرورش مرغ گوشتی در قالب مرغداری های صنعتی و نیمه صنعتی و شهرستان رفسنجان فعالیت داشته که ظرفیت تولید آنها رد هر دوره 1645000 قطعه و سالانه 2803500 قطعه، یعنی به مقدار 4005000 کیلوگرم گوشت مرغ بوده است. سهم این شهرستان در تولید گوشت مرغ در همان سال در کل استان کرمان 7/26 درصد بوده است. همچنین 7 واحد مرغداری پرورش مرغ تخمگذار به ظرفیت 111000 قطعه مرغ و تولید سالانه 1395000 کیلوگرم تخم مرغ در شهرستان رفسنجان فعالیت داشته اند.
   

  صنعت:
   

  به دلیل کمبود و محدودیت منابع آبی و با توجه به ارزش افزوده قابل ملاحظه ای که از بابت پسته نصیب اهالی این شهرستان شده، در سالیان اخیر گرایش به توسعه صنعت در این منطقه بوجود آمده، به طوریکه در مدتی کوتاه، کارخانجات نئوپان، موکت، آجر، سفال، صنایع سنگ، کابل و… احداث  شده است. در عین حال معدن مس سرچشمه با ذخیره 750 میلیون تن سنگ مس و ظرفیت تولیدی بالغ بر 1440 هزار تن مس و محصولات جنبی دیگر، نظیرمولیبدن، طلا و نقره نقش مهمی در اقتصاد ملی برعهده دارد.
   

  از صنایع کارگاههای موجود در شهرستان رفسنجان می توان به تولید انواع نایلون و نایلکس، تولید انواع قفل، تولید خوراک دام، تولید سرامیک و کاشی و تولید انواع ماکارونی اشاره کرد.
   

  صنایع دستی:
   

  در حال حاضر از صنایع دستی شهرستان رفسنجان که قابلیت های اقتصادی دارند می توان به قالی بافی اشاره کرد. در شهرستان رفسنجان با طرح و نقش های شاه عباسی، لیلی و مجنون، درختی، شکارگاه، سبزیکار، جنگلی و لچک ترنجی در اندازه های 3*2،5/3*5/2و 4*3 بافته می شود.
   

  پته دوزی در این شهرستان بطور انحصاری توسط زنان انجام می شود. زنان خانه دار به واسطه علاقه ای که به امر پته دوزی دارند اوقات فراغت خود را به این کار اختصاص می دهند.
   

  معادن:
   

  شهرستان رفسنجان به دلیل برخورداری از ذخایر و معادن متنوع، بهشت معدن کاران نامیده شده و از این لحاظ یکی از غنی ترین مناطق استان محسوب می شود.
   

  معدن مس سرچشمه از نوع کانسارهای پورفیری دمای متوسط است.
   

  ماسه سنگهای ارتوکوارتزیتی که منبع مهمی برای شیشه سازی و تصفیه آب است در نواحی چاروک و آب ترش فراوان یافت می شود ذخایر سنگهای نما و تزیینی به ویژه در جنوب شهرستان به چشم می خورد که از ان جمله می توان به مرمرهای دانه شکری روستای آب ترش اشاره نمود که در اثر دگرگونی ناحیه ای آهک های دولومیتی دوران اول بوجود آمده اند. در این منطقه معادن سنگ لوح که در اثر دگرگونی ناحیه ای شیلها بوجود امده اند نیز وجود دارد.
   

  دیگر معادنی که در این شهرستان وجود دارند عبارتند از:
   

  معدن سنگ مرمر پشته، معدن سنگ مرمر حسین آباد، معدن سنگ مرمر نوری، معدن سنگ مرمر رشکان، معدن سنگ آهن، معدن سنگ گچ کبوترخان، معدن پوکه معدنی جاده خوم و معدن مس سرچشمه.